Bölüm 404.05.2006
Word ve şablon kullanımı

Word içerisinde bazı hazır şablonlar da yer alıyor. Şablonlar bir belgenin başlık, yazı, paragraf gibi görsel unsurlarına ilişkin temel bilgileri içeriyor.

Elbette kendiniz de şablonlar oluşturabilirsiniz. Hazırladığınız bir metnin tüm görsel öğelerini beğeniyorsanız, bu metni şablon olarak kaydedebilirsiniz:

  1. Menüden Dosya, farklı kaydet bölümüne girin
  2. Burada pencerenin en altında "Kayıt Türü" bölümüne tıklayın ve kayıt türü olarak "Belge şablonu"nu seçin. Şablonun dosya takısı "dot".

Word’de hazır şablonlar

Ancak kendi şablonunuzu oluşturmadan önce Word’teki hazır şablonlara bakmak isteyebilirsiniz. İşte Word'te var olan hazır şablonlar.

Bu şablonları kullanarak “şekil” ile uzun uzadıya uğraşmaktansa içeriğe ağırlık verebilirsiniz.

Hazır Şablonları Nasıl Kullanırım?

Menü’den “Dosya”, “Yeni” bölümünü seçtiğinizde karşınıza görev bölmesi gelecektir. “Görev Bölmesi” sayfanın en sağında belirir.

Bu bölmede üç başlık dikkatinizi çekecektir.

Şablonlar başlığı altında da üç başlık yer alıyor:

Siz “Bilgisayarım”da olan bölümü seçin. Böylece karşınıza çok sayıda sekme içeren bir pencere çıkacaktır. Sekmelerden birini seçtiğinizde, örneğin “El Kitabı”, karşınıza standart bir el kitabı çıkacaktır. Kapak, başlık ve içindekiler sayfasıyla birlikte.

Buradaki yazıları silip, kendi metinlerinizi yazabilirsiniz. Word Şablonunu kullanmanın en kolay yolu bu.

Peki hazır yazılmış bir metniniz varsa ne olacak?

Bu durumda yine yukarıdaki yöntemle bir şablonu karşınıza açın. Şablondaki metni silin. Kendi metninizi bu sayfaya kopyalayın. Sonra metninizi o şablona kopyalayın. Yazdıklarınız oradaki şablona göre yeniden biçimlendirilecektir.